2016 OVERALL WINNER

IAN CAMERON

Ian Cameron – Overall Winner 2016 Scottish Landscape Photographer of the Year. Image above “Awakening – Ben Loyal”.

FULL RESULTS TABLE

Overall Winner – The Scottish Landscape Photographer of the Year
Ian CameronAwakening Ben Loyal, Caramel Ice & Ceciles House
Runner Up
Nick Hanson – Disqualified DISQUALIFIED
Winner – Youth Photographer of the Year
 Lewis Donaldson Steam train passing Borthwick Castle
Runner Up – Youth Photographer of the Year
Max EveEas Fors Waterfall
Landscape Winner
 Jason Baxter Winter’s Light, Bidean Nam Bian
Landscape Runner Up
 Sven Soell Shroud of Suilven
Seascape Winner
 Omer Ahmed. Cows at Laig Bay, Isle of Eigg.
 Seascape Runner Up
 Simon Swales At the end of a dreich day
Urban Winner
 Grant Ritchie Moon and Bank Building Statue closer
Urban Runner Up
 Paul Millar City of Angels
Calmac Spirit of the Sea
 Alan Wright Uig Bay, Isle of Skye
Calumet Choice Award
 Chris Stuart Highly commended – Loch Avon Sunrise
Historic Scotland Award
 Dietmar Herzog Keiss Castle
Scottish Natural Heritage Award
 Belinda Kennedy“Dappled Magic in Knoydart”
The John Muir Trust – Wild Places Awards
 Ian Cameron Awakening Ben Loyal
 Sven Soell Shroud of Suilven
 Lewis Golbourn Epic
 Charlie Davidson The Devils Pulpit
 Dietmar Herzog Loch Assynt
 Douglas Griffin Liathach & Loch Clair
 Jackie Matear Storm Clouds Over Stac Pollaidh
 Jesse Harrison Rothiemurchus Forest
 Simon Swales The Pool
 Rory Marland Light of the Wild
Portfolio Commendations
 Camillo Berenos Highly Commended  – Beinn Damh, Frozen Glen Coe & Mamores sunset
 Karl Williams Commended – Autumn Woods & Misty Dawn
 Scott Robertson Commended – Buachaille Etive Mor, Lagangarbh & Loch Tulla Trees,
 Alan Cameron Commended – Abandoned & Last Light
 Paul Holloway Commended – Fiddler’s View & Loch Dochard
 Alex Nail Highly Commended – Sionasgaig & Sgurr Mor in the distance
 Ann M Holmes Commended – Rum on the rocks at high tide, Rum’s lament & Winding back in time towards the sea
 Ian Mountford Commended – Finale & Winter Walkers
 Christopher Swan Commended – Reflected Glory & Halloween Woods
 Daniel Hannabuss Commended – Old Bones at Rannoch Moor & Sands Dunes and Grasses
 David Shawe Commended – Cromarty Harbour & Dodging the Showers
 Esen Tunar Commended – Luskentyre Sands & Unravelling
 Michael Prince Commended – Mains of Glinn, Beech & Ruthven Barracks
 Neil Barr Highly Commended – The Devil’s Pulpit & Clydeport
 Pete Hyde Commended – Elgol & Loch Quoich Blues
 Stephen J. Whitehorne Commended – Sunlit birch & Ash tree by Loch Kishorn
 Tom Drysdale Commended – Gone Fishing & Autumn at the Bridge
 Damian Shields Commended – Resist’ & ‘Stob Ban from Meall Dearg’
 Gerhard Aust Commended – The Crack & Cliffs of Rubha Hunish
 Jon Gibbs Commended – Loch Hourn
Brian Kerr Commended – The Life Of A Tree
Landscape Commendations
 Grant Hugh Jones Highly Commended – ‘Red on Rannoch’
 David Queenan Highly Commended – Sun Seeker
 Dave Bowman Commended – Autumn on Loch Leven
 David Fiddes Commended – Misty Stronafian
 Brian Innes Commended – Linn of Tummel
 Colin Campell Commended – Plodda Falls
 Robert Fulton Highly Commended – October Mist
Eunice Clarke Commended – River Coe
 Karen McDonald Commended – Dramatic Beinn Dorain
 Tomasz Szatewicz Commended – ‘View from The Old Man of Storr’
 Damien Taylor Commended – Light on Glencoe
 Lewis Mackenzie Commended – Storm over Slioch
 Alun Davies Commended – Fire and Ice
 Greg Whitton Commended – Torridon: Valley of the Lost
 Andrew Price Commended – Light in the Shadows of Giants
 Martin Cooper LRPS Commended – Cuillin
 David Lintern Commended – Sanctuary
Seascape Commendations
 Mark Ferguson Highly Commended – Warebeth
 Brian Clark Commended – Approaching Storm
 Tony McGarva Commended – Ride the Storm
 Anita Nicholson Commended – The White Stripes Laig Bay
 Jeanie Lazenby Highly Commended – Uig On Fire
 Keith Proven Highly Commended – Crail Harbour Reflections
 Lizzie Shepherd Commended – Marram dunes
 Angie Latham Commended – Purple Rain
 Maciej Wojcik Commended – Bass Rock
 Andy Clark Commended – The Tay Bridge
 Eunice Clarke Commended – Storm Front
 Keith Brame Commended – Stormbound
 Norman Raine Commended – Beach Walk
 Andrew Jack Commended – “Slipping Away”
 Howard Brown Commended – Mangersta sea stacks
 Kevin Roberts Commended – Aurora Over St Abbs
 Verity E. Milligan Commended – Lingering Mist over Loch Sligachan
 Alison Porwol Commended – Under The Bridge
 Wilco Dragt Commended – Imacher Point
 Mikuni Uehara Commended – Rhythm of the End of the Day
Urban Commendations
 David S Hendry Highly Commended – Foggy Morning on the Clyde
 Graeme McCormack Highly Commended – Tenement Reflection
 Jane Barlow Commended – Stobcross Titan crane
 Kenny lam Commended – Autumn Sunrise
 Jonathan Cruickshank Commended – The Country Park
 Sarah Rose Commended – Union Terrace View
 Shahbaz Majeed Commended – City Quay Reflections
 Neil McDade Commended – Scott Monument
 Adam Fowler Commended – Soon to be gone
 Adam Robertson Commended – Vennel Fireworks
 Andrew S. Gray Commended – The Kelpies #120
 Charlotte Gilliatt Commended – ‘Walk with Me’
 Euan Ross Commended – A Foggy Frosted Path
 Fiona Read Commended – River Spirit’s View
 Paul Barr Commended – Edinburgh Illuminated
 Stuart Stevenson Commended – Thunder snow
 Tim Berrall Commended – Glenlee and Riverside Museum
 Will White Commended – Regenerated Clydeside
Youth Commendations
 Andrew Robertson Commended – Heaven on Harris
 Andrei Florin Punei Commended – Relaxing breeze on a summer afternoon
 Stuart Colville Commended – Looking out to sea
 Daniela Zaks Commended – Cullins Sunset
Four Seasons
Alberto OstacchiniWinner – Winter – Sun on their Backs
Julie HutsonWinner – Spring – Posing Near the Runway – Barra Airport
Graham McPhersonWinner – Summer – West of Tarskavaig
Heather BoydWinner – Autumn – Misty Dawn
John DyerHighly Commended – Winter – Winter Prams at Chatelherault
Amy RobinsonCommended – Winter – The Waiting Room
Philip StewartCommended – Winter – Frozen Trossachs
Robert KerrCommended – Winter – Rannoch Moor
Robert McCristallCommended – Winter – Chestnut Walk
David MouldHighly Commended – Summer – Torrance Wildflowers
Christopher MarrCommended – Summer – Stand Tall
Tomasz SzatewiczHighly Commended – Autumn – ‘November Rust’
David BreenCommended – Autumn – ‘Look away’
Nicky Goodfellow – DisqualifiedDISQUALIFIED
Gareth PaxtonCommended – Autumn – Myst
Ross BrownCommended – Autumn – Leaning Rowan, Autumn Morning,